KBTFÇG

Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu (kbtFÇG)

Kuark Bilim Topluluğu (KBT) Fizik Çalışma Grubu, ülkemiz üniversitelerinde fizik lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin bir araya gelerek fiziğin daha iyi anlaşılması amacıyla bir takım projeler içerisinde yer alan, yeni projeler üreten bir çalışma grubudur.

Gerek orta öğretim kurumlarındaki fizik eğitimine gerek de üniversitelerdeki fizik eğitimine kısa vadede olumlu katkılarda bulunmayı planlıyoruz.

Aktif olduğumuz iki proje bulunmaktadır:

Temel Fizik Görselleri Projesi: 2010 yılının Haziran ayında başladığımız bu proje ile gerek fizik gerek kimya gerek de biyoloji bilimleri ile ilgili onlarca görsel video Türkçeleştirilmiştir. Ayrıntılar, için şu sayfaya bakabilirsiniz!

MIT Fizik Dersleri Projesi: 2011 yılının Şubat ayı ile beraber çalışmalarına başlanılması planlanan bir projemizdir. Bu projede Prof. Walter Lewin’in temel fizik derslerini içeren 35 dersten seçilenleri Türkçeleştirilecektir. Projemizin ayrıntılarına ve katılım koşullarına şu sayfadan ulaşabilirsiniz.!

Yazar Hakkında

Kuark Bilim Topluluğu Çalışma Grupları, Kuark Bilim Topluluğu'nun özellikle lisans öğrencileri için söz konusu proje çalışmalarının özel konu ve bilim alanlarında sürdürülmesini amaçlamaktadır. Böylece lisans öğrencilerinin akademik çalışmalara ilgi duyması hedeflenirken proje çalışmalarının sonuçları lisans, lisans üstü öğrenciler ve akademisyenler ile bilim severlerle paylaşılmaktadır.