Projeler

KuarkMNB’nin Yer Aldığı Projeler

– Nanoteknoloji Tanıtım Projeleri

  • “Türkçe Nanoteknoloji Belgeseli Projesi”. Bu projede “NanO: Gelecek Boyut” ismli Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan nanoteknoloji belgeseli Türkçe altyazı ile Türkçeleştirilmiştir.(29.10.2009) – http://www.grup.kuark.org/nano | İlk kez nanoteknoloji ile ilgili bir belgesel Kuark Moleküler NanoBilim Araştırma Grubu tarafından Türkçeleştirildi ve internet üzerinden binlerce kişi, üniversite ve okullarda yüzlerce kişi bu belgeselden Türkçe olarak faydalandı. Bu projenin proje yöneticiliğini Gökhan Atmaca yaparken Kenan Elibol, Polat Narin ve Abdullah Fatih Kuloğlu isimli üyelerimiz bu projede yer almıştırlar.
  • “Nanoteknoloji Tanıtım Posterleri Projesi”. Bu proje çerçevesinde nanoteknoloji içerikli üç poster hazırlandı ve bu posterler NetBilim Dergisi’nin Aralık 2009 sayısında  yayınlanmıştır. Binlerce kişiye böylelikle ulaştırılmıştır. Projeye Gökhan Atmaca ve Kenan Elibol isimli üyelerimiz katkıda bulunmuştur.
  • “KBT Nanoteknoloji Tanıtım Ofisi”. Bu proje 2009 yılında hayata geçirilmeye başlanan bir proje olarak KuarkMNB’nin üstlendiği bir projedir. Bu projenin gelişmesiyle topluluğumuzun tüm nanoteknolojiyi yaygınlaştırma faaliyetleri bu çatı altında gerçekleştirilecektir. http://www.grup.kuark.org/nano

– Eğitim Projeleri

  • Kuark Moleküler NanoBilim Araştırma Grubu, her yıl aramıza katılan arkadaşlarımıza bir eğitim programı uygulamaktadır. Bu eğitim programı hakkında detayları şu sayfamızdan edinebilirsiniz.
  • “NanoFizik ve Nanomalzemeler” isimli lisans ve lisansüstü öğrencilerinin yararlanabileceği bir ders kitabı proje bazında ele alınıp hazırlanmaktadır. Projenin başlama tarihi Ağustos 2009’dur.  Projenin yöneticiliği Gökhan Atmaca yaparken, projenin içeriğinde tüm üyelerimizin katkısı bulunmaktadır.

– Araştırma Projeleri

  • “Güneş Hücrelerinin Geliştirilmesinde Nanoteknolojinin Rolü” ve “Grafenin Gelecek Teknolojik Uygulamaları” isimli iki araştırma projemiz yeni yapılandırılmaktadır.

Yazar Hakkında

Kuark Bilim Topluluğu Çalışma Grupları, Kuark Bilim Topluluğu'nun özellikle lisans öğrencileri için söz konusu proje çalışmalarının özel konu ve bilim alanlarında sürdürülmesini amaçlamaktadır. Böylece lisans öğrencilerinin akademik çalışmalara ilgi duyması hedeflenirken proje çalışmalarının sonuçları lisans, lisans üstü öğrenciler ve akademisyenler ile bilim severlerle paylaşılmaktadır.