kbtFÇG Projesi: MIT Fizik Dersleri Projesi Başvuruları

Dünyaca ünlü MIT’nin açık ders sistemi içerisinde yer alan Fizik konulu derslerin yer aldığı videoların Türkçeye aktarılması üzerine oluşturulan bu proje ile birçok Fizik konusunda farklı bakış açılarının Türkçe olarak algılanmasının sağlanılması amaçlanıyor.

Proje çalışmaları videolardan sadece birisinin, birden fazla proje üyesi ile birlikte Türkçeye aktarılması esasına dayanmaktadır. Yani bir ders videosu 40-50 dakika ise kişi başına 10 dakikalık kısmın Türkçeye aktarma çalışması yürütülerek böylelikle zamandan kazanılarak verimli bir çalışma sürdürülüyor. 1. Dönem çalışmaları neticesinde yaklaşık 7 Fizik-2 dersi Türkçeleştirilmiştir. Yeni dönem çalışmalar için henüz başvuru tarihleri açıklanmamıştır.

Projeye Nasıl Katılabilirim?

Ülkemizin herhangi bir fizik bölümünde lisans öğrencisi ve orta düzeyde bir ingilizce bilgisine sahip iseniz kbt@kuark.org adresine bu proje içerisinde yer almak istediğinize dair bir e-posta atmanız yeterlidir. (Okuduğunuz bölüm ve projeye katılma sebebinizi de eklemelisiniz) Daha sonra gerekli bilgiler size ulaştırılacaktır. Başvurular için son tarih 20 Temmuz 2011.

Türkçeye Aktarılan Videolar Nasıl Kullanılacak?

Bu Türkçeye aktarılan ders videoları Kuark Bilim Topluluğu’nun web siteleri üzerinden yayınlanabilecek. Kesitler hâlinde facebook gibi sosyal ağ sitelerinde de bu dersler ilgililere ulaştırılabilecek. Ayrıca çeşitli eğitim kurumlarında da bu derslerin ilgili öğrenciler tarafından kullanımlarına sunulmaları bekleniyor…

MIT Fizik Dersleri Proje sayfası

Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu‘nun daha önceki projesi Temel Fizik Görselleri Projesi ile Türkçeleştirilen materyallerden onbinlerce kişi yararlandı.

Yazarımız KBTGrup Hakkında

Kuark Bilim Topluluğu Çalışma Grupları, Kuark Bilim Topluluğu'nun özellikle lisans öğrencileri için söz konusu proje çalışmalarının özel konu ve bilim alanlarında sürdürülmesini amaçlamaktadır. Böylece lisans öğrencilerinin akademik çalışmalara ilgi duyması hedeflenirken proje çalışmalarının sonuçları lisans, lisans üstü öğrenciler ve akademisyenler ile bilim severlerle paylaşılmaktadır.