Fizik Dersleri

Kuark Bilim Topluluğu’nun bu sayfasında Fizik Dersleri başlığı altında ilgili fizik konularında hem görsel hem de yazılı dökümanlara ulaşabilirsiniz. İlk etapta Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu’nun bir projesi olan “MIT Fizik Dersleri” başlıklı proje ile Prof. Dr. Walter Lewin’in derslerinin Türkçeleştirildiği çalışmaları bulacaksınız. Sayfanın biraz daha alt kısmında KBT Bilim Sitesi’nde yayınladığımız yazı dizilerinin yönlendirme adresleri yer almaktadır. 2013 yılında başladığımız bu uygulama zaman içinde geliştirilecektir.

MIT Fizik Dersleri

Dünyaca ünlü MIT’nin açık ders sistemi içerisinde yer alan Fizik konulu derslerin yer aldığı ders videolarının Türkçeye aktarılması üzerine oluşturulan MIT Fizik Dersleri projesi ile birçok Fizik konusunda farklı bakış açılarının Türkçe olarak algılanmasının sağlanılması amaçlanıyor. Bu projemize 2011 yılında başlanılmıştır. İlk dönemde 7 ders Türkçeleştirilmiştir. Türkçeleştirilen bu derslerden ilkinin yayınlanması 5 Ocak 2013 tarihinde olmuştur. Projemiz, diğer Türkçeleştirdiğimiz derslerin altyazılarının tamamlanmasının ardından 2. dönem çalışmalarıyla devam edecektir.

Prof. Dr. Walter Lewin’in Fizik-1 ve Fizik-2 derslerinden bazıları Türkçeleştirilmiştir ve altyazıları hazırlanmakta olan derslerin yanında (*) işareti bulunmaktadır. Aşağıdaki derslerden aktif olanlarının üzerine gelip tıklayarak o derslere ulaşabilirsiniz.

Fizik-1:

Fizik-2:

  • Elektrik Alan ve Dipoller*
  • Elektrik Akısı ve Gauss Yasası*
  • Elektrostatik Potansiyel ve Elektrik Enerjisi*
  • Elektrostatik Kalkan (Faraday Kafesi)*
  • Yüksek Alan Kırılması ve Yıldırım*

KBT Bilim Sitesi Yazı Dizileri

Yazar Hakkında

Kuark Bilim Topluluğu Çalışma Grupları, Kuark Bilim Topluluğu'nun özellikle lisans öğrencileri için söz konusu proje çalışmalarının özel konu ve bilim alanlarında sürdürülmesini amaçlamaktadır. Böylece lisans öğrencilerinin akademik çalışmalara ilgi duyması hedeflenirken proje çalışmalarının sonuçları lisans, lisans üstü öğrenciler ve akademisyenler ile bilim severlerle paylaşılmaktadır.