Temel Fizik Görselleri Projemiz Tamamlanmıştır

Topluluğumuzun Fizik Çalışma Grubu tarafından 2010 yılından bu yana yürütülen “Temel Fizik Görselleri” projesi Kuantum Mekanik serisinin son videosu “Kuantum Tuhaflık” isimli videonun Türkçeleştirilmesiyle tamamlandı. Temel Fizik Görselleri projesi Mudbrick medya stüdyoları şirketi tarafından gerçekleştirilen Cassiopeia projesinin Fizik, Standart Model, Uzay, Görelilik ve Kuantum Mekaniği başlıkları altındaki serilere ait videoların Türkçeleştirilmesine dayanıyordu. Cassiopeia projesinden gerekli izinleri aldıktan sonra Fizik serisinden 5 video, Standart Model serisinden 12 video, Uzay serisinden 14 video, Görelilik serisinden 4 video ve Kuantum Mekanik serisinden 6 video olmak üzere fizik konularının işlendiği tam 41 video böylelikle Kuark Bilim Topluluğu Fizik Çalışma Grubu tarafından Türkçeleştirilmiş oldu. (Son videomuza facebook üzerinden şu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz: http://www.facebook.com/photo.php?v=4188035454457 . Ayrıca yazının devamında youtube videosu bulunmaktadır.)

Proje başlangıç tarihi 2010 yılı olan bu projemizin çalışmalarının büyük çoğunluğu 2010 yılı içinde gerçekleşmesine rağmen 2012 yılının ortalarına kadar sürmüştür. Yaklaşık 2 yıl kadar süren bu projemiz sayesinde Türkçeleştirilen 41 video ile Türk bilimine ve Türk eğitimine gönüllü katılımcılarımızla beraber Kuark Bilim Topluluğu olarak katkıda bulunduk. Hâlâ bu çalışmalarımız Youtube ve Facebook üzerinden izlenip takip edilmektedir. Türkçeleştirdiğimiz bu videoları KBT Bilim Sitesi’nde yayınladığımız yazılarda konunun görsel açıdan daha iyi anlaşılması için de bir görsel destek malzemesi olarak da kullanılmaya devam edilmektedir. Bohr Atom Modeli ve Graviton isimli yazılarımız sadece birkaç örnektir.

“Temel Fizik Görselleri” projesinin 2012 yılının Ağustos ayında proje yöneticisi Gökhan Atmaca’nın yaptığı proje sonuç duyurusunu okuyabilirsiniz.

Gönüllü katılımcılarımız olan proje üyelerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Kuark Bilim Topluluğu

 

Yazarımız KBTGrup Hakkında

Kuark Bilim Topluluğu Çalışma Grupları, Kuark Bilim Topluluğu'nun özellikle lisans öğrencileri için söz konusu proje çalışmalarının özel konu ve bilim alanlarında sürdürülmesini amaçlamaktadır. Böylece lisans öğrencilerinin akademik çalışmalara ilgi duyması hedeflenirken proje çalışmalarının sonuçları lisans, lisans üstü öğrenciler ve akademisyenler ile bilim severlerle paylaşılmaktadır.